„Historia – Pamięć – Integracja”

25 października uczniowie klasy II i III gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Zamościa pod hasłem: „Historia – Pamięć – Integracja”.

W Muzeum Martyrologii „Rotunda” gimnazjaliści poznali smutną i przejmującą historię tego wyjątkowego miejsca, które z woli mieszkańców Ziemi Zamojskiej jest upamiętniane jako Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny. O historii Rotundy opowiadali: Julia Nowak z kl. III oraz Daria Niedużak, Magda Michalik i Julia Kniaź z kl. II. Marek Kowalczuk z kl. III, Przemek Galant i Kuba Karaś z kl. II przypomnieli zasady zachowania w miejscach pamięci narodowej. Uczniowie wspólnie z opiekunami oddali cześć pomordowanym, zapalili symboliczne znicze, zwiedzili poszczególne cele, z których każda opowiadała inną i jednocześnie wspólną, wojenną historię. Na drzwiach celi poświęconej pomordowanym harcerzom umieszczony jest krzyż harcerski, którego autorką i wykonawczynią jest nasza Pani Dyrektor Dorota Turczyn. Krystian Kurzempa z kl. III opowiedział nam historię swojego pradziadka zamordowanego i pochowanego  na Zamojskiej Rotundzie.

Po wyjątkowej lekcji historii uczniowie udali się na jesienny spacer po parku, gdzie barwne liście i rozbrykane kaczki nastawiły wszystkich bardzo pozytywnie na dalszą część wycieczki. Kolorowe parkowe alejki zaprowadziły wycieczkowiczów do Sali gier „Balaboom Bowling & More”, gdzie gra w kręgle, smaczna pizza i wspólne rozmowy integrowały zespoły klasowe.

Gra w kręgle to wspaniała zabawa, polecamy ją wszystkim :).