Szkoła Podstawowa im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Łabuńkach Pierwszych

Logo szkoły

Łabuńki Pierwsze 178,

22-437 Łabunie

tel. 84 616 22 02

 

 

Prymas Stefan Wyszyński – nasz Patron

Urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli. Był drugim dzieckiem państwa Stanisława i Julianny Wyszyńskich. Od 1910 roku Stefan uczęszczał do szkoły podstawowej w Andrzejewie. Młody Wyszyński po kłótni z profesorem wybrał nauczanie indywidualne. Uczył się przy pomocy korepetytora, a następnie w szkole im. Wojciecha Górskiego w Warszawie. 31 października 1910 r. stracił matkę, która umarła mając zaledwie 33 lata. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży, wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. Zmagał się wtedy ze swym słabym zdrowiem, co opóźniło jego święcenia kapłańskie, które przyjął 3 sierpnia 1924 roku. Następnie podjął studia doktorskie, które ukończył w czerwcu 1929 r. Obronił prace doktorską pt. "Prawa rodziny, Kościoła i państwa do szkoły". Po studiach udał się w podróż naukową po krajach Europy Zachodniej.

W czasie wojny, ze względu na swoje zaangażowanie społeczne oraz przedwojenne publikacje poświęcone totalizmowi hitlerowskiemu był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się we Wrociszewie i w Laskach pod Warszawą, a także w lasach Skierbieszowskich koło Zamościa.

W 1946 r. przez Ojca Świętego Piusa XII mianowany został biskupem diecezji lubelskiej. Sakrę biskupią przyjął 12 maja na Jasnej Górze z rąk Prymasa Augusta Hlonda. Jako biskup wizytował parafie w Łabuniach dwa razy w 1947 r. i 1948 r. Odwiedził też dzieci w pobliskim Domu Dziecka. W  1948 r. zostaje arcybiskupem Gniezna i Warszawy, przejmując tym samym obowiązki Prymasa Polski. Wtedy to przyszły dla Kościoła bardzo trudne czasy, aby uchronić Kościół i naród od rozlewu krwi podjął decyzję o zawarciu "porozumienia".

Na konsystorzu 12 stycznia 1953 r. Prymas Wyszyński został kardynałem. W tym samym roku Prymas został aresztowany i wywieziony z Warszawy. Przebywał w Rywałdzie Królewskim, Stoczku Warmiński, Prudniku Śląskim i Komańczy. Księdza Prymasa mogli odwiedzać wyłącznie księża biskupi i rodzina. 16 maja 1956 r. w Komańczy powstał tekst odnowionych Ślubów Narodu, złożonych 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze, jako Jasnogórskie Śluby Narodu.  W latach 1957 – 1965 nasz Patron,  prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski, którą przygotowywał naród do religijnego przeżycia tej rocznicy. W 1957 r. rozpoczął Nawiedzanie Polski przez kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nowennę zakończył 3 maja 1966 r. uroczystym Aktem Oddania Narodu Matce Bożej za wolność Kościoła w Polsce i świecie.

W latach sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II. Na auli soborowej cieszył się wielkim uznaniem wśród biskupów z całego świata. Na ręce Pawła VI złożył memoriał Episkopatu Polski o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła. Ojciec Święty spełnił te prośbę 21 listopada 1964 r.

28 maja 1981 r., w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Prymas Tysiąclecia, Kardynał Stefan Wyszyński odszedł do Boga. Miał 80 lat. W 1989 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

 Opracowała Danuta Kubicka