Jubileusz LZPiT „Zamojszczyzna”, czyli 30 lat minęło …

23 i 24 października 2015r. na deskach ZDK-u można było zobaczyć reprezentację naszej szkoły. Aleksandra Kożuszek, Agnieszka Kowalczuk, Julia Szmit, pani Joanna Luterek i nasza absolwentka  - Katarzyna Dybzińska występowały razem z zespołem „Zamojszczyzna”, z którym są lub kiedyś były związane.

Trzydzieści lat temu powstał w Zamościu Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Dzisiaj jest to jedyny zespół w Zamościu, który prezentuje i propaguje polski folklor. W repertuarze „Zamojszczyzny”, oprócz pieśni i tańców związanych z naszych regionem, znajdują się również tańce ludowe z innych stron naszego kraju oraz polskie tańce narodowe. Warto też wspomnieć, że w ciągu 30 lat przez zespół przewinęło się blisko dwa tysiące tancerzy.

Nie pisalibyśmy o tym, gdyby nie fakt, że z „Zamojszczyzną” są związani nasi uczniowie, byli i obecni oraz nauczyciele uczący w naszej szkole. W zespole tańczyli kiedyś nasi absolwenci – Katarzyna Dybzińska oraz Tomasz Szopa, dzisiaj w „Zamojszczyźnie” swoją pasję realizują Aleksandra Kożuszek, Agnieszka Kowalczuk i Julia Szmit. Warto też wspomnieć o naszych dwóch nauczycielkach, pani Joannie Luterek i pani Halinie Dybzińskiej, które były związane z zespołem w początkach jego działalności.

W październiku tego roku „Zamojszczyzna” uczciła swój jubileusz trzema koncertami galowymi, w których występowali dawni i obecni tancerze. Zespół zaprezentował się w wiązankach tańców z naszego regionu i innych regionów Polski, tancerze ukazali również piękno naszych tańców narodowych – mazura, krakowiaka, oberka i kujawiaka. Widzów zachwyciła feeria barw strojów ludowych, piękne układy taneczne oraz żywiołowa muzyka grana przez kapelę, która od początku towarzyszy „Zamojszczyźnie”.