Wizyta w sądzie

W piątek, 16 lutego uczniowie klas II i V zwiedzili siedzibę Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Zamościu.  Podziwiali wspaniały, jeden z najnowocześniejszych w Polsce, gmach sądu.  Dużo emocji wzbudziło wejście do środka, ponieważ każdy musiał przejść przez tzw. „bramkę”, która wykrywa niebezpieczne metalowe przedmioty. Po budynku oprowadzała uczniów pani Anna Kurzępa, pracująca w sądzie jako psycholog oraz pani Sylwia Michalec, pracownik administracji. Uczestnicy wycieczki przeszli długimi, krętymi korytarzami, mijając drzwi gabinetów, gdzie pracują osoby zatrudnione w sądzie.

Uczniowie  mogli zapoznać się z niektórymi zawodami związanymi z sądownictwem.

O swojej pracy opowiedział kurator sądowy, Pan Łukasz Szykuła. W jednej z sal rozpraw oczekiwała na uczniów pani Dorota Hildebrand - Mrowiec, sędzia Sądu Rejonowego w Zamościu III Wydział Rodzinny i Nieletnich, która przedstawiła przebieg rozprawy sądowej, wskazała miejsca, jakie zajmują poszczególni jej uczestnicy. Chętni uczniowie wzięli udział w improwizowanej scence -  mogli wcielić się w rolę sędziego, prokuratora, obrońcy, a nawet oskarżonego, mieli także możliwość przymierzyć togę sędziowską i łańcuch.

Pan pułkownik Ryszard Muc, pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych Sądu Okręgowego w Zamościu opowiedział, jak działa w budynku system bezpieczeństwa i wskazał miejsce, gdzie na rozprawę oczekują niebezpieczni przestępcy.

Na zakończenie z uczniami spotkała się pani Anna Oleszczuk - Sawoniewicz, psycholog kliniczny, która opowiedziała o pracy psychologa sądowego.

Po intensywnie spędzonych trzech godzinach, bogatsi o nowe doświadczenia i niezapomniane wrażenia, uczniowie opuścili gmach sądu.

Są wdzięczni pracownikom sądu za wyjątkową możliwość zapoznania się z ich pracą oraz wspaniałą siedzibą instytucji.

Autorzy: Dorota Faron, Joanna Luterek