"Czyste powietrze wokół nas"

W roku szkolnym 2014/2015 Oddział Przedszkolny w Łabuńkach Pierwszych pod kierunkiem wychowawcy pani G. Węcłak kontynuował realizację  Programu Edukacji Antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas",  organizowaną przez SSE w Zamościu, którego głównym celem był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dziecka przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Rodzice zostali włączeni  do realizacji założeń tego programu. Współpraca z nimi w tym względzie ułożyła się bardzo pomyślnie. Na przeprowadzonym zebraniu wstępnym  wychowawczyni uzyskała ich akceptację do prowadzenia zajęć antytytoniowych z ich dziećmi, udostępniła im materiały dotyczące profilaktyki antytytoniowej. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Dzieci brały udział w cyklu zajęć dydaktycznych, warsztatowych, dzięki którym zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały  różne źródła dymów podczas wycieczki .W ramach realizacji zagadnień z tego programu zorganizowano kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów. Dzieci nauczyły się piosenki o Dinusiu -bohaterze programu, malowały źródła dymów, wykonywały samodzielnie znaczki "NIE PAL PRZY MNIE", zrobiły z masy solnej medale dla niepalących członków swojej rodziny. Na podsumowanie programu dzieci wykonały wielkiego "papierosiaka", którego wspólnie z panią spaliły na pobliskim boisku szkolnym przy okrzykach  "papieros to wróg nasz, zdrowie zabiera, nie wolno to szkodzi, dość tego palenia!!!"

Gościliśmy w związku z tym również  w naszym przedszkolu zaproszoną panią higienistkę szkolną, która przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat szkodliwości palenia papierosów oraz ogólnie na temat higieny.