Wycieczka do Nowej Dęby i Sandomierza

Dnia 7 grudnia 2023 roku uczniowie z klas I, II, III, IV, V, i VI wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Nowej Dęby i Sandomierza. W Fabryce i Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie zwiedzających zachwyciły kolekcje tradycyjnych
i unikatowych bombek zgromadzonych  w gablotach. Uczniowie mieli możliwość poznania procesu powstawania bombek. Podziwiali różnorodne wzory, formy i kształty począwszy od tradycyjnych, aż po te bardziej wyszukane.

Dzieci uczestniczyły też w kreatywnych warsztatach projektowania i malowania bombek, co dało im szansę na stworzenie własnej niepowtarzalnej ozdoby choinkowej. Na pamiątkę wizyty w fabryce wszyscy uczestnicy otrzymali upominek w postaci bombki
z własnym imieniem i dokonali zakupów ozdób choinkowych dla najbliższych.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Sandomierza, jednego z najstarszych miast Polski. Uczestnicy zwiedzali między innymi zabytkową  starówkę, Bramę Opatowską, Rynek z Ratuszem i mieli okazję podziwiać panoramę Sandomierza. Wiele radości dostarczyła wizyta w Zbrojowni Rycerskiej   i spotkanie ze „średniowiecznym rycerzem”, który w humorystyczny sposób przybliżył dzieciom wydarzenia związane z historią miasta. Wszyscy mieli możliwość przymierzenia strojów szlacheckich, rycerskich, włożyć zbroję lub wziąć do ręki szablę czy miecz i w ten sposób odbyć podróż w przeszłość.

Pobyt w Sandomierzu umożliwił uczniom rozwijanie indywidualnych zainteresowań historią, kulturą oraz tradycją własnego kraju. Natomiast wizyta w Fabryce Bombek Choinkowych, wśród przepięknych dekoracji i iluminacji, pozwoliła na rozbudzenie wrażliwości artystycznej uczniów oraz wprowadziła wszystkich w nastrój Świat Bożego Narodzenia.

Opracowała Anna Pyś.