Z FIZYKĄ NA TY

Pokazy z termodynamiki i zabawa w budowanie obwodów elektronicznych z kl. VII.

Celem było zapewnienie wychowankom edukacji oraz rozwoju na możliwie najwyższym poziomie.

Pokazy z fizyki kształcą i bawią, ich celem jest wsparcie procesu dydaktycznego, ale również przybliżanie piękna nauki jaką jest fizyka, rozwijanie pasji i zainteresowań młodych umysłów, kształcenie w zakresie postępu techniki.

Uczniowie poznali urządzenie zwane silnikiem cieplnym Stirlinga. Jest to maszyna zamieniającą cieplną formę energii na pracę mechaniczną. Silnik Stirlinga uzyskuje pracę z ciepła np. podczas spalania zewnętrznego.

Dalsza część prezentacji dotyczyła zjawiska siły elektromagnetycznej i jej wykorzystania przy budowie silnika elektrycznego.

Zabawa zakończyła się samodzielną pracą uczniów z zestawami El-Go edu1, gdzie uczniowie wykazali się pomysłowością i wyobraźnią prawdziwego elektronika, budując czujniki ruchu, fotokomórki i wyłączniki czasowe.

Paweł Kucharski